هیئت سه گانه آذربایجان شرقی » تاریخچه سه گانه

تری اتلون به معنی سه گانه ، رشته های شنا – دوچرخه سواری و دو صحرا نوردی را در خود جای داده و یکی از ورزشهای پرطرفدار در جهان است.

فلسفه پیدایش این رشته ، طرفداری و حمایت از طبیعت و نیز طبیعی زندگی کردن است چرا که بشر در طول زندگی خود همواره با دویدن و شنا کردن زندگی خود را تأمین و از جان خود محافظت نموده است.

دوچرخه سواری به عنوان نماد تغییر الگوی زندگی، مفیدترین ماشین در زندگی بشر محسوب می شود زیرا بدون آسیب رساندن به طبیعت و محیط زیست انسان را وادار به فعالیت بدنی از نوع ماشینی اما طبیعی نموده است.

تاریخچه: سه گانه

1-تری اتلون دارای فدراسیون جهانی است و بسیاری از کشورهایی که در ورزشهای پایه فعالیت دارند در این رشته نیز صاحب موقعیت مطلوبی هستند.تری اتلون برای اولین بار در المپیک 2000 سید نی یکی از رشته های اصلی مطرح گردید و در المپیک 2004 آتن نیز از پرطرفدارترین رشته ها بود.

2-تری اتلون در سال 1379 توسط آقای نادر حکیم ایمانی به جامعه ورزشی ایران معرفی گردید.

در سال 1381 سازمان تربیت بدنی کمیته ورزشهای سه گانه را در فدراسیون دو و میدانی راه اندازی نمود.

در سال 1382 این رشته به کنفدراسیون آسیایی تری اتلون معرفی و در همین سال به عضویت آن نائل گردید.

در سال 1383 با حضور جناب آقای دکتر همتی نقطه عطفی در جهت رشد و شکوفایی این رشته در ایران گشوده شد و کمیته ورزشهای سه گانه به انجمن ارتقا یافت ودر سال 1384 با تلاش مسئولان سازمان تربیت بدنی به فدراسیون سه گانه جمهوری اسلامی ایران به سکان داری جناب آقای  سردار صبور تبدیل گردید و جا دارد در این سایت از زحمات رئیس فدراسیون ورزشهای سه گانه که زحمات زیادی برای این رشته کشیده اند تشکر و قدردانی نماییم.

مسافتهای استاندارد برگزار شده

 

2/5km running 10km cycling 400m swimming  Super sprint
5km running 20km cycling 750m swimming Sprint distns
10km running 40km cycling 1500m swimming Standard distans
20km running 80k cycling 2/5km swimming Mddle distans
30km running 120km cycling 4km swimming long distan
42km running 180km cycling 3/8km swimming Iroman distanc