شیرین گرامی بعنوان اولین زن ایرانی در روز یکشنبه در مسابقات قهرمانی جهانی اتحادیه جهانی سه گانه در گروخ سنی 25 تا 29 سال و در جریان برگزاری مسابقات فینال بزرگ جهانی سه گانه پروهلث لندن شرکت کرد.

شیرین گرامی بعد از انجام مسابقه گفت: آنچه را که من آزمودم یک اراده و یک راه بود و واقعاً می خواستم آنرا باور کنم .

شیرین گرامی برای آنکه بتواند در سه گانه شرکت کند نیازمند شرایط ویژه ای بود که خواسته او را برای آنکه بتواند با پوشش در مسابقه شرکت کند برآورده سازد.

اتحادیه جهانی سه گانه به گرامی کمک کرد که در هنگام ورود و خروج از آب پوشیده باشد بعلاوه اینکه با ایجاد یک چادر تعویض لباس در منطقه انتقال ( ترانزیشن ) ، وی توانست لباس وت سوئیت خود را عوض کند و لباس مناسب برای دوچرخه سواری و دو بتن کند.

گرامی گفت: من یک چادر داشتم . بداخل چادر رفتم لباس وت سوئیت خود را در آوردم و لباس دویدنم را بتن کردم. من یک کمی کند بودم بنابراین نیاز به این دارم که بیشتر تمرین کنم .

گرامی اولین فردی است که ایده حضور در مسابقات قهرمانی جهانی را در طول برگزاری جلسات تمرینی کمیته میزبانی محلی به لندنیها و پیش از برگزاری مسابقات فینال بزرک ارائه کرد. وی سپس تصمیم گرفت که برای آنکه بتواند بعنوان نماینده ایران در مسابقات شرکت کند حتی به ایران برگردد و درخواست مجوز حضور نماید و تنها یکروز قبل از برگزاری مسابقات مسافت المپیکی به انگلستان برگردد.

گرامی توضیح داد که من حدس می زدم که با نامه نگاری کاری به انجام نمی رسد و مطمئن نبودم که بتوانم در مسابقه شرکت کنم اما بعداً مجوز حضور من در حدود ساعت 9 یا 10 شب قبل از مسابقه صادر شد .

وقتی از گرامی سوال شد که این لحظه تاریخی چه مفهومی برای ایرانیان دارد وی گفت : من زمان خیلی خوبی بدست نیاوردم بنابراین آنچه مرا امیدوار کرده است اینکه همه از من حمایت کردند و دفعه بعد روی سکو خواهم رفت. این فقط برای ایرانیها نیست بلکه برای همه آنهائی است که می خواهند با لباس و پوشش مسابقه دهند و نیاز به پشتیبانی دارند .

خانم ماریسول کاسادو رئیس اتحادیه جهانی سه گانه و عضو کمیته بین المللی المپیک گفت: امروز یک روز تاریخی برای ایران است ، یک روز تاریخی برای اتحادیه جهانی سه گانه و قطعاً یک روز تاریخی برای شیرین. ما خرسندیم که ایشان توانستند در مسابقه امروز شرکت کنند. امیدوارم که کار ایشان منجر به این شود که زنان ایرانی بیشتری در مسابقات سه گانه حضور یابند همچنانکه شیرین نشان داد که رشته سه گانه حقیقتاً ورزشی است که هر فردی فارغ از سن و جنسیت می تواند آنرا انجام دهد .

گرامی در کنار سایر ورزشکاران رده گروههای سنی که تعداد شان به 2300 نفر می رسید و پیش از مسابقات مردان بزرگسال در رقابتها شرکت کرد . در همان مسیری که خاویر گومز معروف اهل اسپانیا در مسابقات جهانی در هاید پارک لندن مسابقه داد.

مسابقات رده گروههای سنی و نیز مسابقات مردان بزرگسال پایان بخش مسابقات قهرمانی فینال بزرگ جهانی پروهلث 2013 لندن بودند.